Masáže Martina originální dárkové poukazy

Kdo jsme

Před deseti lety jsme se přestěhovali z ruchu velkoměsta do malého a klidného městečka na úpatí Železných hor. Pronajali si první pozemek a začali pěstovat vlastní zeleninu pro svojí potřebu.

Během let se naše rodina rozrůstala o nové potomky a s nimi se rozrůstala i naše "zahrada". Trávili jsme na ní s dětmi hodně času, zkoušeli pěstovat další druhy zeleniny a protože se nám naše snažení dařilo, začali jsme mít přebytky, které jsme nestačili sami spotřebovat, ani když jsme se snažili vitamíny konzervovat jak to jen šlo. A tehdy se zrodil v hlavě naší kamarádky nápad, jak naše přebytky zužitkovat. Začali jsme vozit první "bedýnky" našim kamarádům a známým.

Protože o čerstvou a zdravou zeleninu byl stále větší zájem a začali se ozývat i kamarádi našich kamarádů, začali jsme se v roce 2011 "bedýnkám" věnovat naplno. Pronajali jsme si další pozemky a začali nakupovat mechanizaci (i když většina prací se dělá stejně převážně ručně).

Letos v dubnu se nám podařilo koupit malý statek v malé vesničce Eš, která leží na půli cesty mezi Pelhřimovem a Táborem, pár kilometrů od města Pacov. Začínáme tedy budovat naší vysněnou farmu.

Naše cíle

Od začátku jsme měli jasnou představu, že zelenina kterou si vypěstujeme bude zdravá. Co na tom, že kedlubna je menší, protože ji nepřihnojujeme umělými hnojivy, co na tom, že brambor je méně, protože nať sežrala mandelinka, kterou jsme jenom ručně sbírali, co na tom, že rajčata skoro nebyly, ač jsme jich zasázeli lán, protože přišla brzo plíseň a my odmítli využít chemický postřik. Hlavně, že naší zeleninu můžeme dát bez obav dětem.

Během let jsme si začali uvědomovat, že nemusíme mít rajčata a okurky v únoru, že je pro nás v tuto dobu zdravější červená řepa a hlávkové zelí z podzimní sklizně, že dětem nemusíme dávat banány a pomeranče, protože potřebné vitamíny jim dodají pro nás přirozená jablíčka a hrušky. Vždyť naši dědové a babičky také jedli jen to, co jim nabídla příroda v našich zeměpisných šířkách.

Naším hlavním cílem je pěstování zdravé zeleniny bez použití chemických postřiků a umělých hnojiv. A takovou zeleninu chceme nabídnout i Vám. Je možná méně vzhledná, než ta "chemická", ale snad je chutnější a určitě zdravější.

Naše zahrada

Naší zeleninu začínáme letos pěstovat na nových pozemcích, které byly několik předchozích let loukou. Místo moderního způsobu intenzivního pěstování za použití chemických postřiků a umělých hnojiv, jsme se rozhodli vrátit k tradičnímu pěstování, které je založeno na tříletém cyklu hnojení chlévským hnojem a střídáním plodin. K ochraně rostlin proti škůdcům využíváme vhodné kombinace rostlin ve smíšené výsadbě a postřiky rostlinnými výluhy, převážně z kopřivy.

Budeme se i letos snažit, aby sortiment nabízené zeleniny byl co nejširší a aby "bedýnky" byly po celý rok pestré. Každou sezónu zkoušíme nové druhy a odrůdy zeleniny tu s větším, tu s menším úspěchem. Nabídku námi pěstované zeleniny najdete na stránce o zelenině. Věříme, že i v nových klimatických podmínkách dokážeme vypěstovat zeleninu, na kterou byli naši zákazníci zvyklí v minulých letech.

Součástí naší zahrady jsou i bylinkové záhony, ovocné stromy a keře a jahody. Do budoucna plánujeme ještě další aktivity, které rozšíří naši nabídku.

Jirka a Martina